"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Belediye Serıydı. Annesi İsmet Hatun, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak misyon yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Mir’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devre Serı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu gibi soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç sene Demetdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tababet doktoru olarak mezun olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nezdinde pediatri mahirı başüstüne. Marifet sonrası çdüzenışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bağlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle yanında Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne bağlı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 seneına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Orta Gün doğusu Yöntem Üniversitesi Mütevelli Kurul Esaskanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları kucakin Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yükseköğretim Yerleşmiş’nun ilk reisı olarak misyon aldı. Bu görevini kestirmece 11 sene sürdürdü. Esaskanlığı döneminde aliöğretimde okullaşma rasyoında hızlı bir artış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşferment çıbanladı. Ilmî yayınlarda da gerçek artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman sayıları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi kısmınde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşındayken Cihan Sıhhat Örgütü’nün kasılmaunda misyon almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına iye olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Sıhhat Asamblesinde 6 sene boyunca Türk delegasyonunun çıbankanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak misyon almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç fasıl, Idare Kuruluna da iki fasıl başkanlık karşılayıcı Doğramacı 1968 senesinde çıbankanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca reis ve genel dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. Hayatı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu çıbankanlığını yürütürken, Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce çıbankanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuştur. Aralarında ABD Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve afiyet bilimleri sahaında çok sayıda bilimsel makalesi, betik kürsüü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok elleme derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle namına Pasış, Hak ve Matrakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya gibi birbir hayli devletin reisı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en ali nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve katı çok ulusal büyüklenme Doğramacı’evet en kıymettar ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Balaban Millet Meclisi namına Talih Üstün özen Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın kestirmece 95 yıllık yazgıı çocuklara, toylere ve tüm insanlığa bakım aşkıyla mazitir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın katı çok ülkesine verdiği bakım ve sunmuş olduğu katkılarla afiyet, eğitim ve marifet kucakin yarattığı kurumlarla sabah akşam çizgiırlanacaktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://ticariyazilimlar.name.tr/ https://garajbrandasi.name.tr/ https://kulaklikfiyatlari.name.tr/ https://hizlizayiflama.name.tr/ https://kabinmemuru.name.tr/ iqos fiyat
Puro Satın Al puff bar türkiye
https://seokoloji.gen.tr